Medarbetare

På Advokatbyrån Sörmdal arbetar advokat Joakim Sörmdal och Alexandra Alouch, biträdande jurist Deniz Emsiz, biträdande jurist Saida Madjid, biträdande jurist Rim Khames, biträdande jurist Ebru Sever, paralegal Frida Malmqvist och advokatsekreterare Emelie Kello.

Vi är specialiserade på brottmål, utlänningsrätt, familjerätt och socialrätt och ger rådgivning samt biträde åt såväl privatpersoner som företag. Vi har även en omfattande erfarenhet av att företräda barn.

Välkommen till Advokatbyrån Sörmdal!

joakim-sörmdal

Joakim Sörmdal
Advokat, innehavare
Epost: joakim.sormdal@sormdal.se

Utbildning och examina
Jur. kand., Uppsala universitet.
Fil. mag., beteendevetenskap, Uppsala universitet.
Förundersökningsledare, Polishögskolan Stockholm

Tidigare anställningar
Notarietjänstgöring, allmän domstol och förvaltningsdomstol.
Förvaltningsrätt
Migrationsverket
Utlänningsnämnden
Lotteriinspektionen
Polismyndigheten

Språk
Engelska, tyska och ryska.

alexandra

Alexandra Alouch
Advokat
Epost: alexandra.alouch@sormdal.se

Utbildningar och examina
Juristexamen, Stockholms universitet.
Företagsekonomi, Stockholms universitet.

Språk
Engelska, arabiska och franska.

deniz-II

Deniz Emsiz
Biträdande jurist
Epost: deniz.emsiz@sormdal.se

Utbildningar och examina
Juristexamen, Uppsala universitet.

Språk
Engelska, turkiska, kurdiska och azerbajdzjanska.

Saida-I

Saida Madjid
Biträdande jurist
Epost: saida.madjid@sormdal.se

Utbildningar och examina
Juristexamen, Stockholms universitet.

Språk
Engelska, persiska, dari och arabiska.

Rim ny

Rim Khames
Biträdande jurist
Epost: rim.khames@sormdal.se

Utbildningar och examina
Juristexamen, Stockholms universitet.

Språk
Engelska, arabiska och assyriska.

ebru

Ebru Sever (f.d. Karaduman)
Biträdande jurist
Epost: ebru.karaduman@sormdal.se

Utbildningar och examina
Juristexamen, Stockholms universitet.

Språk
Engelska, turkiska och kurdiska.

YuFace_2021050718373355_save

Frida Malmqvist
Paralegal
Epost: info@sormdal.se

Språk
Engelska

 

emelie vit

Emelie Kello
Sekreterare
Epost: sekreterare@sormdal.se

Språk
Arabiska, engelska